Mistrovství světa v dřevorubeckých disciplínách

Mistrovství světa v dřevorubeckých disciplínách

Kategorie: VOLNÝ ČAS

Celkem 39 medailí bylo připraveno pro světové dřevorubecké špičky začátkem října na Mistrovství světa v dřevorubeckých disciplínách. Soutěž se konala v rakouském zábavním parku Tripsdrill, nedaleko města Heilbronn (Baden-Württemberg).

Ze všech vybojovaných medailí připadlo celkem 23 na konto závodníku s pilami STIHL. Mezi nimi byla i nejcennější zlatá medaile pro celkového mistra světa v kategorii profesionálů. Závodníci s pilami STIHL obhájili zlatou a stříbrnou medaili také v juniorské kategorii. Sedm z deseti zlatých medailí v individuálních disciplínách se stalo kořistí závodníků, využívajících přístroje z německého Waiblingenu.

 

Na letošním 28. Mistrovství světa v dřevorubectví, které se konalo 3. - 5. října v Tripsdrillu, soutěžilo celkem 115 závodníku z 29 zemí. Mezi nejvýraznější účastníky patřil německý tým, ve složení: Gerhard Briechle, Marco Trabert a Wolfgang Heidemann, který mistrně obhájil své výsostné postavení a se 48 získanými body získal zlato a předstihl tak týmy ze Švýcarska a Lichtenštejnska. Mistrovství světa  přilákalo téměř 7000 diváků, které čekala vskutku vzrušující podívaná, neboť rozdíly mezi vítězem a poraženým byly často otázkou setin sekundy. Během soutěží bylo zpracováno více než dvě stě krychlových metrů dřeva.

 

Medaile za jednotlivé disciplíny

 

S pilou STIHL MS 440 předvedl virtuózní zručnost švýcarský závodník Balz Recher, který za svůj výkon získal titul celkového světového šampiona. Kromě toho také obhájil zlatou medaili v disciplíně „odvětvování“, v níž porazil svého velkého konkurenta z Německa Wolfganga Heidemanna. V tomto souboji rozhodlo o vítězi pouhých 0,03 sekundy.  Zlato tedy získal Recher, druhý byl Heidemann, bronz si odváží slovenský závodník Jaroslav Pervek.

 

Výměna řetězu - rozdíl mezi stříbrem a zlatem se rovná 0,08 sekundy

 

Tři závodníci STIHL se dostali mezi celkových prvních pět. Vítěz Gerhard Briechle z německého regionu Allgaeu se rozhodl závodit s řetězovou pilou STIHL MS 460, druhý skončil Karl Ennemoser z Itálie a třetí Robert Rittlinger z Maďarska také s pilou STIHL MS 460.

 

Pila STIHL MS 460 však brala zlato i v disciplíně „kombinovaného řezu“, kde s její pomocí zvítězil Rakušan Martin Moosbrugger. Se stejným modelem získal zlato v „přesnosti řezu“ Martin Eggenberger z Lichtenštejnska.

 

Neméně vzrušující závod juniorů

 

Ve 4. ročníku Mezinárodní dřevorubecké soutěže juniorů soutěžilo celkem 25 účastníků, z toho čtrnáct s pilami STIHL. I v tomto klání byly k vidění bravurní výkony.

 

Titul mistra světa získal norský závodník Ole Harald L. Kveseth, s celkovým počtem 1606 bodů, následoval ho Orlando Lerch ze Švýcarska se ziskem 1600 bodů (oba závodili s pilou STIHL MS 460). Na třetím místě za nimi byl Patrik Sjöberg ze Švédska.

 

Detailní výsledky najdete na http://www.ialc.ch/index.php/wm-2008-deutschland_en.html

 

Popis fotografií a jednotlivých disciplín:presny-rez-008.jpg

 

 

 

1) Disciplína: Přesný řez (Řez na podložce)

 

Úkolem závodníka je odříznout dvakrát kotouč z každého kmene tak, aby se řetěz nedotkl podložky. Měří se čas, šikmost řezu a tloušťka nedořezu v 0,1mm.

 

 

 

vymena-retezu-008.jpg 

2) Disciplína: Výměna řetězu

 

Nikdo jiný nedokázal na tomto mistrovství v disciplíně výměny řetězu zabodovat lépe, nežli německý závodník Gerhard Briechle se svou STIHL MS 460 - ve vynikajícím čase jen 11,4 sekundy. Kromě toho byl také členem německého týmu, který vyhrál Mistrovství světa týmů.

 

 

 

 

 

odvetvovani-008.jpg

 

3) Disciplína: Odvětvování

 

S pomocí pily STIHL MS 440, se podařilo švýcarskému závodníkovi Balzi Recherovi odstranit, v nejlepším čase a bez trestných bodů, všech 30 větví z kmene stromu. K této zlaté medaili si na své konto připsal i první místo v celkovém hodnocení a získat stříbro za týmovou práci v disciplíně „kácení“.

 

 

 

 

 

 

kombinovany-rez-008.jpg

 

4) Disciplína: Kombinovaný řez

 

V této disciplíně bylo úkolem závodníka odříznout dva kotouče o velikosti 3-8cm vždy dvěma řezy proti sobě. A to tak, aby oba kotouče samovolně spadly na zem. Hodnotí se kolmost řezu a vzdálenosti mezi rovinami dvou řezů. Zlato v této disciplíně vybojoval Martin Eggenberger z Lichtenštejna s pilou STIHL MS 460.

           

 

 

 

 

kaceni-008.jpg

5) Disciplína: Kácení stromů 

 

V případě kácení stromů, musí závodníkům spadnout strom do tří minut. Zároveň musí padat co nejblíže k určenému cíli. Technika provedení práce a dodržování bezpečnostních pravidel mají také vliv na výsledné skóre.

 

 

 

 

 

 

 

 

BalzRecher-008.jpg

 

6) Mistr světa: Balz Recher

 

Novým mistrem světa v dřevorubeckých disciplínách se stal závodník ze Švýcarska Balz Recher. Svou pozici obhájil na 28. Mistrovství světa v dřevorubeckých disciplínách, kde získal celkem čtyři medaile. Za svůj výkon v disciplíně „odvětvování“ obdržel zlatou medaili a titul Mistra světa a za týmovou disciplínu „kácení stromů“ získal stříbro.


Štítkyfacebook  Doporuč přátelům


Vaše názory

  K tomuto článku zatím nebyl připojen žádný názor.

     


CLUB ŽENA


 Trnkobraní