Muzikál Mauglí

Muzikál Mauglí

Kategorie: DIVADLO

MAUGLÍ …jsme jedné krve. Nový muzikál O. Soukupa a G. Osvaldové na motivy Kiplgovy Knihy džunglí v Divadle Kalich.



Po velikém diváckém úspěchu a nadšených recenzích muzikálů Johanka z Arku a Robin Hood se vyhledávané autorské duo Ondřej Soukup (hudba) - Gabriela Osvaldová (libreto, texty) ve spolupráci s producentem Divadla Kalich Michalem Kocourkem rozhodli zpracovat další atraktivní téma, které je důvěrně známé každému od školních let. Jako předloha velké výpravné show tentokrát posloužily Kiplingovy Knihy džunglí.

Diváci se mohou opět těšit na originální verzi klasického příběhu, postavenou na osobitém humoru Gabriely Osvaldové a Soukupových podmanivých melodiích. Také obsazení režisérského postu vysoce ceněným tandemem SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský) je zárukou dynamické podívané plné strhujících výkonů těch nejlepších zpěváků, herců, tanečníků i akrobatů. Česká muzikálová scéna ožívá zcela novým, dosud nevídaným jevištním zpracováním, nicméně za všemi efekty diváky čeká hluboce lidský příběh o zásadních životních hodnotách, kterých bychom se neměli vzdávat za žádných okolností.

Jaká džungle je nebezpečnější - ta zvířecí, nebo ta lidská? To se dozvíme už v září 2013 v pražském Divadle Kalich.

V polovině ledna 2013 se uskutečnilo první kolo náročných konkurzů na role v tomto napjatě očekávaném muzikálu. Zájem zahrát si v Mauglím projevilo rekordních tři sta zájemců, kteří museli prokázat mimořádné pěvecké, herecké i pohybové kvality. Šanci měli jen ti nejlepší. Obsazení zveřejní producent Michal Kocourek na jaře 2013.

Rozhovor s autorem hudby Ondřejem Soukupem

S nápadem na muzikál Mauglí přišla autorka libreta a textů Gabriela Osvaldová. Vzpomenete si, co Vám jakožto budoucímu autoru hudby při vyslovení toho nápadu prolétlo hlavou?

Zaplať Pánbůh! Nemohli jsme najít pořád téma, opravdu to není jednoduché. Nápadů bylo spousta, ale když Gábina řekla Mauglí, tak jsem zajásal a řekl jsem si, že je to přesně to, co chci dělat.

Hudbu k muzikálům vždy komponujete s ohledem na místo a dobu děje, inspirujete se historií. Čím vás tedy v tomto smyslu Mauglí oslovuje?

Je to téma, kde se dá kombinovat evropské hudební cítění s tradičními indickými nástroji, s nejrůznějšími bicími, sitárem, dechovými nástroji atd. Indickou melodikou se moc inspirovat nelze, je dost zvláštní a asi bychom ji úplně neocenili.

Bude váš nový muzikál čistě pohádkou pro malé diváky?

Mauglí by měl být pro dospělé i pro děti. V muzikálu bude několik rovin, které ocení spíše dospělí. Pro děti by to měla být podívaná. Kromě toho hudba vůbec neevokuje hudbu pro děti, v textech si děti určitě najdou své části, ale jinak jsou mnohem víc pro ty, co již nabyli rozumu. No, a pánové z režisérského dua SKUTR jsou zárukou představení atraktivního i pro dospělé diváky.

Ondřej Soukup- Gabriela Osvaldová- Mauglí

Rozhovor s autorkou libreta a textů Gabrielou Osvaldovou

S nápadem pustit se do Kiplingových Knih džunglí jste přišla přímo vy. Co ve vás vyvolalo chuť popasovat se s nimi autorsky?

Zoologická zahrada. Chodíme tam často a jednou navečer mi došlo, že by mě teď mnohem víc bavilo psát o zvířatech než o lidech. Nejsem velkým fanouškem muzikálů, s některými mám spíš problém. Když jsem uvažovala o tom, na co bych byla ochotna jít, napadl mě Mauglí.

Mauglí a spol se na divadelním jevišti nebo filmovém plátně objevil celosvětově mnohokrát. Jak se hledá prostor přinést do početné rodiny rozličných zpracování ještě něco nového?

Samozřejmě bychom chtěli, aby atmosféra Kiplingových Knih džunglí, která oslovila několik generací čtenářů, zůstala zachována, ale místy jsme si dovolili do příběhu trochu "hrábnout". To, jestli bude Mauglí zpívat, tančit pokud možno nevídaně, už záleží na autorovi hudby a režijním pojetí. Doufáme, že i scénické ztvárnění nám přinese nebývalý zážitek.

Bude váš nový muzikál čistě pohádkou pro malé diváky?

Tak to opravdu, ale opravdu… nebude. Zpracovali jsme podivuhodný příběh o tom, že zvířata nás můžou naučit o nás samých víc, než si dokážeme představit. No a konečně - nejoblíbenější pohádky přece skoro vůbec nejsou pro děti.

Mauglí

Rozhovor s režisérským duem SKUTR (odpovídal Lukáš Trpišovský)

Čím vás téma Mauglího a jeho zpracování G. Osvaldovou a O. Soukupem zaujalo?

Mauglí je pro nás možností přiblížit se přírodě. Protože umění poznat přírodu nás činí moudřejšími. Na toto téma jsme v naší nedávné inscenaci Svěcení jara s posluchači DAMU použili modlitbu Apačů: „Velký duchu, jehož hlas slyším ve větru. Dej, ať mé ruce respektují věci, které jsi vytvořil, a mé uši dobře slyší tvůj hlas. Učiň mne moudrým, abych pochopil vše, co učíš můj lid. Pomoz mi zůstat klidným a silným, kvůli všemu, co ke mně přichází. Kéž se učím z toho, co jsi skryl v každém listu a skále. A učiň, abych byl silným, ne proto abych byl větší než můj bratr, ale abych bojoval se svým největším nepřítelem – se sebou samým.“
Ale abychom jen nefilozofovali. V přírodě je možné odhalit spoustu vtipných lidských vlastností i těch, které bychom radši oželeli.

Taková látka se dá inscenačně uchopit mnoha způsoby. Co můžete už nyní prozradit o vašem přístupu?

Chtěli bychom vytvořit zvláštní svět, jenž je domovem zvířat – podivínů, kteří bojují každý den o přežití a kteří mají v sobě uchovanou řadu neobvyklých životních zkušeností.

Jak byste formuloval svoje nároky na účastníky konkurzu?

Především hledáme herce, kteří jsou výraznými typy. Podivíny, kteří kromě kvalitního zpěvu a schopnosti zvládat svoje tělo mají dar improvizace s potřebnou dávkou humoru. Takový ten humor na pokraji smrti, to je to, co hledáme.

 


facebook   Doporuč přátelům



Vaše názory

  K tomuto článku zatím nebyl připojen žádný názor.





CLUB ŽENA


Lifestyle