Vědci mohou zpomalit stárnutí s pomocí přelomové technologie

Vědci mohou zpomalit stárnutí s pomocí přelomové technologie

Kategorie: ŽIVOTNÍ STYL

Nesmrtelnost je něco, čeho se lidem nejspíš nikdy nepodaří dosáhnout. Naše těla jsou až příliš složitá a zranitelná, než aby byla schopná žít normálně navěky. Vždycky dojdeme do krajního biologického bodu.



Navzdory tomu věda značně pokročila alespoň v ohledu prodloužení života. Jedním ze způsobů je zpomalení stárnutí našeho DNA. Tato studie byla nedávno publikována v Journal of the American College of Cardiology.

Naše stárnutí je způsobeno vlastním stárnutím buněk. Ačkoliv neexistuje žádný přímý vztah mezi těmito pojmy, postupná degradace buněk nám celý proces značně osvětluje.

Obecně je popsán následovně: telomery, specializované ochranné struktury, zabraňují poškození chromozomů a náhodnému splynutí se sousedními chromozomy. Časem ale slábnou a mizí. Díky tomu jsou zranitelnější a snadněji dojde k narušení jejich struktury.

Když víme tohle, stačí jen najít cestu, jak prodloužit životnost telomerů a u pacientů dočasně zvrátit stárnutí buněk. To sice neznamená, že budou mládnout, ale že se celkové stárnutí na nějakou dobu zastaví.

technologie

Tým z Houston Methodist Research Institute (HMRI) se rozhodl dát této teorii praktickou podobu.

Výzkumu se zúčastnilo 17 dětí trpících progérií – syndromem, který je způsoben genetickou anomálií a má za následek nekontrolovatelné stárnutí a značné zkrácení délky života. Postižení mají mimo jiné abnormálně tvarovaná buněčná jádra a dožívají se maximálně 13 let. Umírají většinou na srdeční onemocnění.

Tým zaznamenal, že 12 z těchto dětí má viditelně zkrácené telomery, což může být jedna z příčin jejich rychlého buněčného stárnutí.

Pacientům byly odebrány vzorky. Výzkumníci použili novou průlomovou technologii, implantaci RNA do buněk, aby stimulovali produkci telomerázy, což je klíčová složka ke stavbě telomerů. Má samozřejmě nezanedbatelný efekt i na jejich růst.

Stárnutí buněk se díky této proceduře zastavilo, i když jen na pár dní. Dříve nefunkční či poškozené buňky se začaly dělit a obnovovat jako zdravé.

Zpátky do těl pacientů buňky implantovány nebyly, jednalo se prozatím o experiment. V tomto okamžiku ještě není řeč o tom, že by se dalo „léčit“ buněčné stárnutí či progérie, to lze jen v Petriho misce, ale rozhodně je to dobrý začátek.


Štítky



facebook   Doporuč přátelům



Vaše názory

  K tomuto článku zatím nebyl připojen žádný názor.





CLUB ŽENA


Lifestyle