Budova bývalého Federálního shromáždění ožije festivalem 4+4 dny v pohybu

Budova bývalého Federálního shromáždění ožije festivalem 4+4 dny v pohybu

Kategorie: ZE SPOLEČNOSTI

Prostory staré kanalisační čistírny odpadních vod v Bubenči, tovární haly ČKD Karlín, bývalé cihelny v Šáreckém údolí, prostředí zemědělského muzea nebo bývalé tovární objekty v pražských Holešovicích - oživování netradičních míst uměním bylo vždy specifikem a mottem progresivního divadelního festivalu 4+4 dny v pohybu.

 14. ročník této mezinárodní přehlídky pohybového divadla, která se uskuteční od 9. do 16. října, jde letos opět o kus dál a tentokrát vdechne nový život širší veřejnosti dlouhá léta nepřístupné budově bývalého Federálního shromáždění v Praze. Tento objekt, který je dnes již součástí Národního muzea, ožije na podzim sérií odvážných uměleckých akcí.

 

„V letošním programu jsme se zaměřili především na mimoevropské soubory, které se ve své tvorbě zabývají pohybem a jeho vizualizací pomocí nejrůznějších moderních technologií i klasických výtvarných a scénografických prvků,“ vysvětluje Pavel Štorek, umělecký ředitel prestižního festivalu 4+4 dny v pohybu. „Poprvé v historii našeho festivalu se diváci budou moci seznámit se současnou uměleckou tvorbou z Austrálie, Nového Zélandu, Izraele, Mali nebo Jihoafrické republiky,“ dodává. Z programu lze vyzdvihnout například popovou operu belgické divadelní společnosti Needcompany, světelnou choreografickou esej australského souboru Chunky Move nebo představení Singular Sensation významnými cenami ověnčené izraelské choreografky Yasmeen Godder.

 

4-dny-009a.jpg 

 

Bývalé Federální shromáždění, tato památkově chráněná ukázka architektury 60. let 20. století a po léta symbol izolace establishmentu, poskytne prostor například unikátnímu site specific projektu s názvem Místa činu. Budou je tvořit výtvarné a video instalace  českých umělců, performance a architektonické přednášky. Diváci se budou moci s touto pozoruhodnou budovou seznámit formou komentovaných prohlídek vedených předními českými odborníky. Interaktivní streetartový projekt Here Whilst We Walk brazilského umělce Gustava Ciríaca a německé performerky Andrei Sonnenberg pro změnu netradiční formou provede návštěvníky po okolí Federálního shromáždění. Dvě významné osobnosti slovenské architektury přiblíží přednášky v rámci cyklu nazvaném Matadoři /Matadorky. Dalším stěžejním prvkem festivalu se stane Parlament budoucnosti - kulturní fórum na téma „proměny" současného světa a procesů s touto transformací spojených. „Chybět nemohou ani oblíbená hudební vystoupení. Za všechny jmenujme například jednu z nejznámějších českých indie kapel Please the Trees,“ dodává Markéta Černá z občanského sdružení Čtyři dny, které je organizátorem festivalu.

 

Dvě desítky představení, koncertů a unikátních projektů proběhnou také již tradičně v divadlech Archa a Alfred ve dvoře, v holešovických postindustriálních prostorách Hala ALTA a v rámci 5. bienále Industriální stopy v holešovické La Fabrice.

 

Vedle již zmiňovaných umělců se diváci mohou těšit také na novozélandskou performerku a choreografku Simone Aughterlony, jeden z mezinárodně nejproslulejších polských divadelních souborů Teatr Cinema, africké tanečnice Kettly Noël a Nelisiwe Xaba či andaluskou tanečnici a choreografku Judith Mata.

 

4-dny-009.jpg

 

V rámci festivalu se uskuteční premiéry mezinárodních projektů s účastí českých umělců.  Jedná se o mezinárodní projekty skupiny STAGE CODE a česko-izraelský projekt Terezy Lenerové a Iinat Ganz.

 

Divácky úspěšná představení jsou v programu zařazena vícekrát. Diváci proto nemusí volit mezi dostupnými představeními vzhledem k přesunům mezi divadelními prostory. Program je sestaven tak, aby zájemci měli možnost zhlédnout všechna představení.


facebook   Doporuč přátelůmVaše názory

  K tomuto článku zatím nebyl připojen žádný názor.

CLUB ŽENA


Lifestyle