Eurotrialog - festival s mezinárodním přesahem

Eurotrialog - festival s mezinárodním přesahem

Kategorie: ZE SPOLEČNOSTI

Mikulovský festival Eurotrialog vstupuje do druhé dekády své historie. Z počáteční skromné jednodenní akce se stal významný středoevropský festival s mezinárodním přesahem, program se během let rozrostl ve vícedenní program na různých místech Mikulova.

Hlavní festivalový program se odehrává v amfiteátru, doprovodné koncerty v Dietrichsteinské hrobce a na střešní terase Dietrichsteinské hrobky. Letošní novinkou jsou představení v obřím sudu na mikulovském zámku.

 

Festivalů, které nabízejí komerční hudbu,  je celá řada. Festivalů, které nabízejí výběr toho nejzajímavějšího, co se na hudební scéně urodí spolu s osvědčenými a zároveň stále zajímavými a svěžími jmen, ale zase tolik není. Jedním z takových se už ale 11. rokem snaží být mezinárodní setkání muzikantů a fanoušků v malebném městečku Mikulov, festival Eurotrialog. Ten letos proběhne ve dnech 28. -  30. srpna. Hlavní dění se odehraje jako vždy v mikulovském amfiteátru, který letos fanouškům muziky nabídne větší pohodlí po právě prošlé rekonstrukci. Festival zpestří i doprovodné akce na zajímavých místech Mikulova.

 

Eurotrialog-2009.jpg

 

Letošní nabídka se opět snaží být přitažlivá a invenční, jak to jen jde. Páteční line-up tvoří například jedni z černých koňů akce, rusko-maďarsko-arménská sestava Deti Picasso. Kapela sází na divoký mix původní muziky svých rodných zemí spolu s tvrdou rockovou muzikou a příměsí psychedelie. Za sebou má hraní s takovými jmény, jako třeba Massive Attack. Depeche Mode a nadšené pochvaly ve světovém hudebním tisku. Nevšední zážitek slibuje také mezinárodní seskupení evropských muzikantů Polkaghosts a Marchbeats, mezinárodní uskupení zkušených alternativních muzikantů, kteří předvedou svůj osobitý mix sextra přetvořených nejkrásnějších regionální tradicionálů z Česka, Rakouska a Slovenska. Zpívat se bude v němčině, romštině, slovenštině a češtině. Pro lepší porozumění jsou pomocí projekční techniky  texty písní simltáně překládány. Hudební atmosféra je na pomezí jazzu, Baiao, elektroniky, macumby a šansonu. Duch polek, pochodů i  čardášů v rytmu 21. století.

 

Dočkáme se tedy divokého jamu?

 

Z osvědčených jmen a legend naší muzikantské scény se mohou návštěvníci těšit třeba na Vláďu Mišíka a jeho Etc… To ale není vše! Do Mikulkova letos zavítá rovněž Jiří Schmitzer, herec a bard s kytarou, kterého ovšem výjimečně doprovodí zmínění Etc… rovněž. A aby toho nebylo málo, dorazí také další z velkých písničkářsko-hudebních jmen Vlasta Redl, který se nechal slyšet, že když Schmitzer, vypůjčí si Etc… možná i on. Dočkáme se tedy divokého jamu?

 

Z Melbourne pochází kapela Andrew McCubin a The Hope Addicts, kteří do Mikulova zavítají v rámci svého evropského tour a oblaží diváky svým typickým australsko-berlínským soundem, zahraným ovšem poněkud syrověji a spontánněji, než by čekal samotný Nick Cave.

 

V programu potěší jistě i zajímavé alternativně-folkové seskupení Folk3mail, vtahující a originální atmosféru dokáží vždy vytvořit brněnské Květy. Návštěvníci nezůstanou ochuzeni ani o příjemnou každoroční „před“ akci, kterou je odpolední vernisáž fotografií z předchozích ročníků akce v galerii na mikulovském náměstí, kde vystoupí Divadlo Exil.

 

Sobota

 

Po sobotním probuzení se nabídne výlet do nádherného městečka Mikulova i jeho okolí, kde se nachází nejedna památka, či krásné místo, které oblaží srdce nejen příznivců turistiky.

 

Již kolem poledne se začne znovu. Divadlo Exit zahraje hru Václava Havla Audience na speciální scéně v obřím sudu mikulovského zámku. Na terase jiné pamětihodnosti, Ditrichštejnské hrobce, zahraje dáma s harmonikou, Jana Vébrová.

 

Pak se již dění přesune zpět do amfiteátru. Sobotnímu programu vévodí staří, známí a stále výborní Garage a Tony Ducháček. Písničkář Xaver Baumaxa patří mezi nejzajímavější „stars“ posledních sezon a v Mikulově se ho dočkáme rovněž. Další stálicí klubových a festivalových pódií jsou nezaměnitelní a originální ZNC. Z Polska dorazí devitičlenná posádka horalů a horákyň z druhé strany Beskyd zvaná Psio Crew, které fascinoval místní folklór, horalské melodie stejně jako moderní hudba. Melodie okořenili  moderními elektronickými zvuky a výsledkem je  zbrusu nový, originální zvuk, který nemá obdobu.

 

Svůj šamansko-chytlavý nářez přijedu zahrát světovými festivaly ošlehaní Čankišou.. Nefalšovaný, poctivý a hitově znějící blues-rock přijedou zahrát výborní slovenští ZVA 12-28, a experimentální scénu prezentují nadějní Orchestra

 

Sobotní program dále osvěží taková jména jako Poletíme?, Mashy Muxx, či Timudej. Závěrečná akce festivalu se pak odehraje ještě v neděli 30. srpna, a bude to jedna ze specialit a tradic akce, varhanní koncert Filipa Topola z Psích vojáků v atmosféru konajícím prostoru již zmíněné památky, mikulovské Ditrichštejnské hrobce.

 

Veškeré a podrobné info o všech účinkujících, vstupenkách a vše další potřebné a důležité najdete na webu: www.eurotrialog.cz.

 

Jiří Schmitzer Vás zve po svém do Mikulova

 


facebook   Doporuč přátelůmVaše názory

  K tomuto článku zatím nebyl připojen žádný názor.

CLUB ŽENA


Lifestyle