Kamila Moučková převzala Cenu Arnošta Lustiga

Kamila Moučková převzala Cenu Arnošta Lustiga

Kategorie: CELEBRITY

Legendární česká televizní a rozhlasová hlasatelka a moderátorka Kamila Moučková v pátek 12. dubna ve 12 hodin převzala v rezidenci primátora Cenu Arnošta Lustiga za rok 2012.Slavnostní ceremoniál pod záštitou primátora hl. m. Prahy se odehrál v důstojné atmosféře odpovídající prestiži a významu Ceny, za účasti vážených hostů, vrcholných představitelů českého veřejného života – předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR Miroslavy Němcové, ministra obrany Vlastimila Picka, ministra spravedlnosti Pavla Blažka, ministryně kultury Aleny Hanákové, primátora hlavního města Prahy Bohuslava Svobody a dalších významných osobností. Kamila Moučková se stala historicky druhou laureátkou Ceny Arnošta Lustiga. Patnáctičlenná porota – Výbor Ceny Arnošta Lustiga – složená z předních postav české kultury, politiky a vědy, v jejímž čele stanul lékař a profesor Jan Pirk, ji vybrala na základě hodnot Odvaha a Statečnost, Lidskost a Spravedlnost. „Proč mluvit o prožitku naší generace? Kvůli dnešku! Tohle všechno by měli ti mladí vědět. To jsou ty novodobé dějiny tohoto národa. Nic není zadarmo! A je třeba, aby si uvědomili, že to, že dnes žijí jako svobodní lidé ve svobodné demokratické zemi, také není zadarmo. Jsem nesmírně ráda, že to tak je, z celého srdce jim to přeji, ale pro Boha, ať si to ohlídají – je to na nich!“ reagovala Kamila Moučková.

Kamila Moučková

Kamila Moučková se narodila v roce 1928 v Jihlavě do rodiny zapáleného komunisty, šéfredaktora Rudého práva Viléma Nového, který významně figuroval v soudním procesu rodiny Jana Palacha, poté co ho křivě nařkl z polití tzv. „studeným ohněm“. Začínala v divadle a v rozhlase, v roce 1957 byla u vzniku Televizních novin, ovšem poté, co jako první v srpnu 1968 z obrazovky ohlásila invazi vojsk Varšavské smlouvy a dodávala divákům tehdejší Československé televize nejen potřebné informace, ale zejména morální oporu v nejistých chvílích, její úspěšná kariéra rázem skončila. Po vyhazovu z televize až do Listopadu 1989 mohla pracovat pouze jako uklízečka, servírka či prodavačka. Po celou dobu se aktivně angažovala v disentu, je signatářkou Charty 77.

Kamila Moučková

Cenu Arnošta Lustiga Kamila Moučková převzala z rukou profesora Jana Pirka a Miroslavy Němcové. Premiér Petr Nečas se jako předseda Čestného výboru Ceny Arnošta Lustiga při této příležitosti vyjádřil: „Přeji Výboru Ceny Arnošta Lustiga i v příštích letech stejně šťastnou ruku při volbě laureátů jako v prvních dvou ročnících. Můžeme oprávněně říct - je to tradice, která zde chyběla.“ Ocenění této obdivuhodné ženy přivítal také primátor Bohuslav Svoboda slovy: „Jsem opravdu poctěn, že mohu při této mimořádné příležitosti pogratulovat právě této výjimečné dámě.“

Laureátka získala vedle finanční odměny s Cenou spojené také roční zapůjčení osobního automobilu od generálního partnera, společnosti Škoda Auto. Součástí ceremoniálu bylo proto symbolické předání klíčků a makety vozu členem představenstva společnosti Ing. Bohdanem Wojnarem.
 facebook  Doporuč přátelům


Vaše názory

  K tomuto článku zatím nebyl připojen žádný názor.

     


CLUB ŽENA


Lifestyle