Rozhovor s Mirjam Landa nejen o Bílém Dalmatinu

Rozhovor s Mirjam Landa nejen o Bílém Dalmatinu

Kategorie: DIVADLO

Autorka, scénáristka, režisérka Mirjam Landa připravuje po úspěšném muzikálu Touha v Divadle Kalich další hudebně divadelní projekt. Je to opět muzikál, pod názvem Bílý dalmatin s podtitulem hravý taneční muzikál pro malé i velké. Uvádět se bude od 19. dubna 2009 v Divadle Palace na Václavském náměstí a my se tedy ptáme:

Odkud přišel nápad připravit a zrealizovat muzikál pro děti?

 

Vzniklo to spíš náhodou. Slyšela jsem už kdysi hudbu k našemu muzikálu a moc se mi líbila. Zajistila jsem si práva, aniž bych věděla, kdy a kde by se dal uvést. Najednou přišla možnost ho hrát v divadle Palace. Štěstí přeje připraveným….

 

Jaký rozdíl vidí Mirjam Landa v přípravě na muzikál Bílý Dalmatin a muzikál Touha úspěšně uváděný v Divadle Kalich?

 

V Bílém dalmatinovi hrají na rozdíl od Touhy i děti, které tancují a zpívají. Musí se pracovat ještě intenzivněji než normálně. Jinak k tomu celý tým přistupuje úplně stejně jako k Touze. Bílý dalmatin je rovnocenný muzikál. 

 

Mirjam-Landa-009.jpg

 

Na muzikál Bílý Dalmatin jste vybírala herce konkurzů a nebo jste je měla v hledáčku již dříve? A jak to bylo s obsazováním dětských rolí?

 

V České republice plave možná hodně ryb, ale dobrých herců, kteří výborně zpívají a k tomu ještě tancují, je zoufale málo. Nebylo tedy ani potřeba udělat na dospělé role konkurz. Sáhla jsem do vlastních řad a obsadila např. Janu Fabiánovou, se kterou mám výbornou zkušenost z Touhy. Co se týče dětí, tak jsme v první řadě dělali konkurz taneční, s vědomím, že dobře tancujících dětí ve věku 10 až 12 let bude málo. Teprve potom jsme přihlíželi na herectví a zpěv. Naštěstí jsme mezi vybranými dětmi našli i dvě holčičky, které umí zpívat.    

 

Vaše dcera prošla konkurzem?

 

Moje dcera Anastázie absolvovala konkurz jako každé jiné dítě. Určitě nebyla nijak zvýhodněna.

 

Je známo, že máte vřelý vztah k dětem a také velkou rodinu co do počtu dětí. Jaká je spolupráce s těmi vybranými dětmi při přípravě nového muzikálu? Inspirují Vás?

 

Práce s dětmi funguje spíš tak, že jim musím dát jasné pokyny. Nemůžu čekat, že přijdou sami s nápady. Na to je takový muzikál moc komplexní. Inspirace funguje tedy spíš s dospělými herci.

 

Bilý-dalmatin-009.jpg

 

Bude to typické představení pro děti? Budou  v něm třeba loutky?

 

Nevím, čemu se říká „typické“ představení pro děti. Chtěla jsem něco vytvořit, na co bych ráda se svými dětmi šla. Aby si celá rodina užila, každý po svém. Loutky tam nemáme. Vyjadřovací prostředky se podobají spíše dospělému pojetí.

 

V podtitulu muzikálu máte: „hravý taneční muzikál“. Jaká bude tedy muzika a choreografie?

 

Jedním slovem: Pestrá! Jak hudba, tak choreografie jsou moderní a rozhodně nenudí. Snažili jsme se udělat muzikál zajímavě a vtipně. Prostě tak, aby to bavilo mě a moje děti.

 

Čím bude tento muzikál výjimečný?

 

Myslím, že není úplně obvyklé, že muzikálová company se skládá jen z dětí. V tom jsme rozhodně výjimeční. Chtěli jsme vytvořit obraz dnešní doby, tzn. ukázat to, co děti znají ze svého okolí. Neukazujeme například babičku holčičky jako starou nemohoucí osobu, ale jako moderní ženu.

 

Zajímalo by vás režírovat třeba operu?

 

O opeře jsem nikdy nepřemýšlela. Nejsem si jistá, jestli je to žánr pro mě. Ale nikdy neříkej nikdy.

 

Co chystá Mirjam Landa nového?

 

V současné době mě Bílý dalmatin dostatečně zaplňuje hlavu. Uvidíme, rozhodně se nebudu nudit.

 

Více o o muzikálu Bílý Dalmatin najdete na:

http://www.inmagazin.cz/clanek/583_muzikal-bily-dalmatin-.aspx


facebook   Doporuč přátelůmVaše názory

  K tomuto článku zatím nebyl připojen žádný názor.

CLUB ŽENA


Lifestyle