Border kolie je chytrý, věrný, živý, rychlý, vytrvalý, velmi pozorný a obratný pes

Border kolie je chytrý, věrný, živý, rychlý, vytrvalý, velmi pozorný a obratný pes - InMagazin.cz Kategorie: DOMÁCÍ ZVÍŘÁTKA

Border kolie je středně velký pes, který je velmi atletický, vysoce inteligentní a má spoustu energie. Pochází z ovčáckých psů na Britských ostrovech a je pojmenována po hranici mezi Anglií a Skotskem. Toto plemeno je hyperaktivní, loajální a pracovité. Border kolie jsou nejšťastnější, když pracují nebo si hrají, a na mazlení dojde až po skončení pracovního dne.

Velmi oblíbené plemeno border kolie může být vynikajícím společníkem pro velmi aktivní domácnosti. Jejich tendence ke smečce je může učinit méně ideálními pro velmi malé děti, ale mohou být vyškoleni, aby správně jednali s dětmi. Starší děti si s tímto plemenem vedou docela dobře. Celkově se jedná o velmi milované a oslavované plemeno psů, které se úzce svazuje se svými lidskými společníky.

Historie border kolie

Border kolie pochází z ovčáckých psů na Britských ostrovech. Border kolie zůstala věrná svému původu jako vytrvalý, pilný a pracující pes. V polovině 18. století si královna Victoria toto plemeno docela oblíbila a pravděpodobně přispěla k jeho odkazu jako ideálního plemene ovcí.

V průběhu let si border kolie udržovala svou pověst vysoce inteligentního pracovníka. Toto plemeno bylo v minulém století přivezeno na ovčí farmy v Austrálii a na Novém Zélandu. Border kolie byly velmi úspěšné v pasení, svižnosti, Frisbee a mnoha dalších činnostech.

Péče o border kolie

Border kolie může mít hrubou nebo hladkou dlouhou strst s hrubou vnější srstí a měkkou podsadou. Měly by být pravidelně upravovány; pravidelné týdenní čištění kartáčem je důležité. Potřebují koupel pouze každé tři měsíce.

Ačkoli aktivní border kolie mohou mít přirozeně opotřebované nehty, je důležité nehty pravidelně kontrolovat a podle potřeby je upravovat. To pomůže udržet nohy zdravé a v pohodlí. Měli byste také věnovat pozornost dentální hygieně a čistit zuby psa nejméně dvakrát až třikrát týdně.

Border kolie je známá svým výstražným výrazem, přístupem připraveným na cestu a silnými instinkty. Toto plemeno je jedním z nejchytřejších psů a snadno se učí nové věci. Důkladný trénink je nezbytný a neměl by být příliš obtížný. Nezapomeňte také správně socializovat svého psa, aby byl v klidu ve všech možných situací.

Je důležité si uvědomit, že border kolie jsou extrémně vysokoenergetičtí psi. Toto plemeno potřebuje spoustu cvičení a spoustu aktivit, aby udržovalo tělo v dobré kondici. Budete muset vodit psa na vodítku, protože border kolie jsou náchylné pronásledovat auta a jízdní kola. I když jsou vynikajícími pasteveckými psy, vynikají také ve většině psích sportů, zejména ve svižnosti a frisbie. Pokud chcete, aby vaše border kolie prosperovala, musíte najít spoustu aktivit.

Tato vysoká úroveň energie a potřeba aktivity činí toto plemeno méně vhodným pro bydlení v bytě. Nejlepší je zajistit velký oplocený dvůr nebo, ještě lépe, farmu nebo ranč, kde je třeba provést pastevectví. Border kolie snáší docela dobře chladné i horké počasí, ale vždy byste měli psovi poskytnout pohodlné místo.

Border kolie nebude tolerovat, že bude sama. Nestačí poskytnout prostor pro tulení; váš pes potřebuje někoho, s kým by se tulit, a něco konkrétního, co má smysl. Když se tento pes nudí, může si vytvořit návyky, jako je honit auta, kopat, žvýkat nábytek nebo štěkat. Můžete si také povšimnout typického stádového chování, štěkat a štěkat, aby byli ve vedení. Pokud jste domácnost s více domácími zvířaty, mohlo by to vést k hádkám.

Border kolie jsou velmi citlivé na hluk a upozorní vás na návštěvníky, kolemjdoucí a jakýkoli jiný pohyb. Mohou být také citliví na náhlé hlasité zvuky, jako je ohňostroj a hrom.

Běžné zdravotní problémy

U plemene mohou nastat některé dědičné zdravotní problémy:

-Dysplazie kyčelního kloubu: Stav, při kterém se abnormálně tvoří kyčelní důlky.

-Osteochondróza (OCD): Abnormální vývoj chrupavky na konci kosti.

-Epilepsie: Neurologické onemocnění, které způsobuje záchvaty.

-Anomálie očí kolie: Toto je dědičné onemocnění pozorované u tohoto plemene. Zhoršuje vidění, ale u border kolií je obvykle mírná. Chovatelé to mohou prověřit.

Dieta a výživa

Border kolie bude potřebovat dvě jídla denně. Zajistěte čerstvou a čistou vodu. Nutriční potřeby vašeho psa se budou měnit po celou dobu jeho žití. Pokud si všimnete, že váš pes váží moc, vytvořte s veterinárním lékařem plán. Možná budete muset změnit plán krmení, druh jídla nebo množství jídla. Měli byste také zvážit, zda tomuto přirozeně vysoce aktivnímu psovi poskytujete dostatek denního cvičení.


Štítkyfacebook   Doporuč přátelům
CLUB ŽENA


Lifestyle