Jaké jsou příznaky COVID-19, když nevíte, jestli jste jej prodělali

Jaké jsou příznaky COVID-19, když nevíte, jestli jste jej prodělali - InMagazin.cz Kategorie: ZDRAVÍ

Koronavirus – veřejný nepřítel číslo jedna je zmiňován mnoha odborníky i laiky. Ale jak naše poznání tohoto viru i nemoci COVID-19, kterou způsobuje, roste, zjišťujeme, že vlastně nic nevíme.Tato nemoc (COVID-19) má mnoho tváří a skoro u každého pacienta se projevuje jinak. Možná jste už ji dokonce měli a ani o tom nevíte. Paradoxem je, že senioři a další rizikoví pacienti ji často prodělají zcela bez příznaků, zatímco u některých mladých a zdravých lidí je průběh velmi těžký. Jediný způsob, jak ověřit, zda jste už nemocí prošli, nebo ne, je test na protilátky. Ale některé příznaky vám mohou napovědět, zda ji nemáte právě teď.

COVID -19 bez příznaku

Horečka nemusí být tím hlavním příznakem. Znám rodinu, kde covidem onemocněli tři dospělí lidé. Jeden měl vyšší horečky, ale jen pár dní, další měl jen kolem 37 °C. Ale třetí osoba měla více než 14 dní horečky nad 39 °C. Nemusí se dostavit ani typický kašel, nebo bolest na hrudi. U mnoha lidí se projeví nemoc na začátku nevolností, průjmem, případně bolestí břicha. Ale v takovém případě spíše přemýšlíme, co špatného jsme snědli, než abychom hned mysleli na virus. U jiných se naopak dostaví zácpa.

Únava

Dalším častým příznakem je únava. Nejste schopni dojít nakoupit, vyndat prádlo z pračky a pověsit ho, nebo se vám v kuchyni kupí nádobí a umístit ho do myčky je nad vaše síly? Nemusíte to být zaviněno stresem, ani přetížením. I tohle může být zaviněno koronavirem. Navíc únava může u někoho přetrvávat dlouhé týdny i měsíce.

Výpadky paměti

S tím úzce souvisí problémy s pamětím a soustředěním. Jste workoholik a najednou vám práce nejde? Nemůžete najít sílu odpovědět na mail? Studujete a vaše schopnost koncentrovat se mizí? Možná byste si měli nechat udělat test. Zpozornět byste měli i v případě, že přes strašnou únavu nemůžete usnout.

covid-19

Vřídky, padání vlasů

Méně častými projevy jsou vřídky v dutině ústní. Ale objevují se i další symptomy – od suché pokožky přes padání vlasů až po bolest očí a nepříjemný pocit, jako by se vám tlačily přes víčka ven.

Změna chutí a vůní

Kromě často zmiňované ztráty čichu a chuti se vám mohou chutě i změnit. Někdo cítí chutě a vůně ostřeji a to, co mu dříve vonělo, mu najednou zvedá žaludek.

Nemoc, která nemá pravidla

Můžete mít mnoho různých příznaků, nebo jen jeden z nich. Anebo žádný, či úplně jiné. Za vším výše zmíněným mohou být i jiné příčiny, ale minimálně se poraďte se svým lékařem, nebo si zajděte na antigenní testy. Jsou zdarma a vy si aspoň budete jisti, že nemůže nikoho nakazit.


facebook   Doporuč přátelům
CLUB ŽENA


Lifestyle