Pastevecký pes Sheltie je malý, aktivní, hbitý a poslušný. Pořídíte si tohle milé plemeno?

Pastevecký pes Sheltie je malý, aktivní, hbitý a poslušný. Pořídíte si tohle milé plemeno?  - InMagazin.cz Kategorie: DOMÁCÍ ZVÍŘÁTKA

Shetlandský ovčák, který pochází ze vzdálených skotských Shetlandských ostrovů. Je malý, aktivní a neuvěřitelně poslušný a hbitý pastevecký pes.Tito psi, také známí jako „šeltie“, vypadají podobně jako jejich větší bratranci, kolie. Přes svůj menší vzrůst je shetlandský ovčák vytrvalé plemeno, které se postupem času přizpůsobilo tak, aby se mu dařilo v drsných podmínkách rodných ostrovů.

Shetlandský ovčák je extrémně inteligentní, energické plemeno, které se snadno trénuje, a proto jsou světovými konkurenty v hbitosti a poslušnosti. Jejich loajální, intuitivní povaha vykazuje, že vynikají také jako terapeutičtí psi. Kvůli jejich hravé, láskyplné povaze a tendenci být na pozoru před cizími lidmi je toto plemeno vynikajícím rodinným hlídacím psem. Zatímco Sheltie stále vyniká v pasení, dnes je toto vokální plemeno častěji vnímáno jako farmářský pes a rodinný mazlíček nebo společenský pes, a to díky své kráse a laskavosti.

Historie shetlandského ovčáka

Ačkoli tito psi mohou připomínat slavnou televizní kolii, Lassie, shetlandský ovčák není ve skutečnosti přímým potomkem kolie, na rozdíl od některých jiných miniaturních plemen, které se podobají jejich větším příbuzným. Místo toho je Sheltie ve skutečnosti více spjata se skotskou kolií a králem Charlesem Cavalier Spanielem.

Původní shetlandští ovčáci jsou považováni za psy špicového typu, podobně jako moderní islandský ovčák. Tito psi měli za účel stát se zběhlým člověkem v pasení a chránění hospodářských zvířat. Předpokládá se, že byli kříženi s kolií z pevninské Británie, kteří byli přivezeni na ostrovy, a poté později značně kříženi s Rough Collie a dalšími plemeny, včetně dnes již zaniklého Grónského Yakkiho, Pomeraniana, králem Charlesem Cavalier Spanielem a Border Kolie. Dnešní shetlandský ovčák si zachovává rysy všech těchto psů, jako je tlustá srst kolie a ocas Yakkiho, který se kroutí přes záda.

Když bylo plemeno původně představeno, chovatelé je označovali jako shetlandské kolie, ale název byl později změněn na shetlandský ovčák. Na počátku 20. století (až do čtyřicátých let 20. století) byly provedeny další kříže, které pomohly zachovat žádoucí vlastnosti plemene Rough Collie.

Péče o shetlandského ovčáka

Shetlandský ovčák má dvojitou srst, která se trochu vylučuje a vyžaduje rutinní údržbu. Vnější srst se skládá z dlouhé srsti, která je drsná na dotek, zatímco druhá vrstva je kratší, srstnatá a hustá, takže majitelé musí být připraveni shetlandského ovčáka alespoň jednou týdně česat. Zvláštní pozornost by měla být za ušima, pod lokty na každé přední noze a pod ocasem. Před kartáčováním můžete srst lehce polít vodou. Sheltie vyžadují občasné koupání a pravidelné stříhání nehtů.

Atletické, aktivní plemeno, Sheltie vyžaduje alespoň mírné množství denního cvičení. Díky své přizpůsobivé povaze se snadno zapojí do života vaší rodiny – dokonce i rodinám, které žijí ve více městském prostředí – a vždy si budou užívat výlety se svými majiteli.

Rané kurzy socializace a výcviku by měly začít u štěně. Protože jsou inteligentní a dychtiví potěšit, Sheltie se snadno trénuje a může vynikat ve všem. Od základní poslušnosti až po hbitost ve sportech. Toto intuitivní a přizpůsobivé plemeno je však také velmi citlivé na tón vašeho hlasu, takže potřebují majitele, kteří mohou být klidní, ale pevní a kteří mohou v domácnosti působí jako sebevědomý a důsledný vůdce smečky. Pokud je příliš tvrdá korekce, je Sheltie typem psa, který se schovává nebo se krčí v rohu, takže tento pes může vyžadovat zkušenějšího majitele nebo pomoc profesionálního trenéra.

Jako jedno z nejhlasitějších plemen by majitelé měli být připraveni učit shetlandského ovčáka mírnit štěkán. Protože je to pastevecké plemeno, Sheltie rády pronásledují pohybující se věci – včetně automobilů, takže pro svou bezpečnost v ideálním případě potřebují oplocený dvůr a vodítka. Mohou být obzvláště podezřelí u cizinců, dokonce i u dětí, a bez řádného tréninku a socializace se mohou uchýlit k hlučnému a vytrvalému štěkání.

Běžné zdravotní problémy

Ačkoli jsou shetlandští ovčáci obecně zdraví psi, jsou spojováni s podmínkami, jako jsou:

-Dysplazie kyčelního kloubu: Stav, při kterém se abnormálně tvoří kyčelní důlky.

-Onemocnění štítné žlázy: Nadměrná nebo nedostatečná produkce hormonu štítné žlázy.

-Von Willebrandova choroba (vWD): Zděděná porucha krvácení.

-Dermatomyozitida: Zděděná porucha, která může způsobit poškození kůže a v závažných případech ovlivnit svaly.

Stejně jako drsná kolie existuje u těchto psů tendence zdědit malformace a onemocnění očí. Shetlandští ovčáci mohou mít také zvýšené riziko vzniku přechodného karcinomu, rakoviny močového měchýře.

Dieta a výživa

Shetlandský ovčák může prosperovat buď z komerčně připraveného, nebo z domácího (s veterinárním dohledem) připraveného vysoce kvalitního krmiva pro psy. Toto plemeno může být také náchylné k nadváze, takže spotřebu kalorií a hmotnost by měl vždy pečlivě sledovat veterinář. Je také důležité, aby tito psi měli vždy přístup k čisté, čerstvé vodě.


Štítkyfacebook   Doporuč přátelům
CLUB ŽENA


Lifestyle